Stravovací poruchy

7. srpna 2017 v 10:13 | Lina |  Postřehy
Nejvážnější poruchy stravování jsou anorexie, bulimie a přejídání se, všechny mohou mít smrtelné následky. Nejdůležitejší však na tom je, že zlozvyky vůbec nejsou o jídle. To znamená, že budete-li svým příbuzným či přátelům nutit či zakazovat jíst, nic tím nevyřeší. Podle lékařů a jiných odborníků stravovací pruchy postihují širokou řadu lidí s nejrůznějšími typy osobnosti. Jsou to lidé s problémy psychickými, fyzickými, sociálními a emocionálními. Pacienti užívají léky na vyvolání zvracení, pohybu střev, nebo močení se vystavují riziku srdečních příhod.
Americká asociace pro bulimii a anorexii došla k závěru, že většina postižených se k tomuto zlozvyku uchýlila z jednoho prostého důvodu, neměla nic jiného na práci. Tito lidé hovoří o pocitech studu, zuřivosti, smutku, pochybností a nízkého sebevědomí. Mají pocit, jako by byli upoutáni ke zdi, nikdo si jich nevšímá. Většina z nich jsou velmi citliví a uzavření lidé s problémem svěřit se druhému. I když se cítí na dně a špatně, mají strach požádat o pomoc. Žijí v sebezapření, jsou přesvědčeni, že si nezasluhují pomoc.
Existuje hned několik symptomů těchto poruch, počínaje brněním v končetinách, přes únavu, závratě, nesoustředěnost, omdlívání, zpomalení tep, bolesti klobů, napětí svalů atd.
Co dál?
Pokud si myslíte, že váš kamarád nebo známý trpí některým z těchto problémů, podle odborníků byste měli vyjádřit své obavy, nazvat věci pravými jmény a doporučit návštěvu lékaře. Můžete jim tedy naznačit, že lékař jim poradí ,,bezpečné jídlo" , což zní rozumněji a tato osoba vycítí, že to chápete.
Není na světě nic lepšího, co by dokázalo nahradit odbornou péči zdravotníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama