Strach z neznámého - První práce po škole

27. června 2017 v 13:57 | Lina |  Téma týdne

Když jsem dodělala maturitu, hledala jsem práci...

Odmaturovala jsem na obchodní akademii v oboru ekonomie a účetnictví. Vždycky mě bavilo účetnictví a proto jsem se tomu chtěla věnovat i v budoucnosti.

Bohužel pro člověka bez praxe je docela těžké najít práci v oboru, nikde vás nechtějí bez zkušeností. Poštěstilo se mi ale najít práci. Měla jsem na starosti účtování faktur přijatých a spárování plateb k fakturách, které se automaticky nespárují, tj. ty, které mají špatný variabilní symbol či žádný. Účtovala jsem rovnou ve 4 firmách. Také jsem měla na starosti účetní uzávěrku, takže muselo být vše na konci měsíce v pořádku a odesílala jsem DPH přiznání každý měsíc.


Firma podnikala hlavně v internetovém prodeji produktů z Číny, tedy levná bižuterie, hodinky, oblečení a sedací vaky.
První měsíc v mé nové práci byla celkem pohoda. Sice mě trochu mrzelo, že mi dali na smlouvu pouze 11.000 Kč. Slíbili, že na ruku budu dostávat ještě 2.000 Kč bokem. Tyto praktiky moc neschvaluji, ale ta praxe mi za to stála.

Na konci měsíce mi moje nadřízená, hlavní účetní ukazála, jak se zpracovává DPH na konci měsíce a že je potřeba trochu upravit. Začínala jsem cítit další nekalé praktiky v této firmě. Paní účetní vypisovala faktury za služby, většinou jako poradenství - tedy nehmotný předmět faktury - ty vypisovala tak, aby DPH bylo vynulované a firma teda nic neodváděla státu.

Pro ty, kteří se v tomto nevyznají, vysvětlím. Firma nakupuje výrobky a zaplatí za ně jiné firmě. Zaplatí určitou částku a z té částky se počítá DPH, řekněme-li, že firma na DPH zaplatila 5000 Kč. Pak firma prodá nakoupené výrobky a zákazníci jí zaplatí DPH, také ve výši 5.000 Kč. Tudíž firma zaplatila 5000 a bylo jí zaplaceno 5000 na DPH. DPH se vyrovná a firma nemusí odvést za tento měsíc DPH, jelikož je nulové.

Takže v těchto firmách se vypisovaly faktury za neuskutečněné služby, aby se vyrovnalo DPH a byla nulová daňová povinnost a státu se nic neplatilo. Ne, že bych byla nějaká obhájkyně placení daní státu, ale když to účtujete a faktury jsou vytvořené s vaším jménem jako uživatel, už to není taková sranda. Začala jsem mít obavu, až k nám dorazí audit, jak toto budu vysvětlovat. Jsem totiž strašně špatný lhář. Začne se mi klepat hlas a působím hodně nervózně.

Došlo mi, že to byl důvod, proč mě vzali do firmy, každá zkušená účetní by totiž věděla, že toto je protizákonné a nešla by do toho. Doma jsem o tom dost přemýšlela, jestli mi ty prachy a praxe stojí za to.

Stálo by to za to vám? Dostavát měsíčně 12.000 Kč a obávat se příchodu pánů z finančního úřadu na kontrolu?

Nastoupila jsem 26.6. a výpověď jsem dala 5.8. přesně 5 dní po tom, co jsem se dozvěděla o tom, jak tyto firmy hospodaří. Byl to strach z neznámého, nevěděla jsem, co by mi mohl FÚ udělat za tyto praktiky. Nic mi za to nestálo a jestli bych chtěla dělat ještě účetnictví, tak jedině v souladu se zákonem i když to je v ČR asi jen můj vysněný sen.

Tímto, ale moje otřesná zkušenost s první prací nekončí. Po podání výpovědi jsem čekala na výplatu za červenec, byl už skoro konec sprna a furt nic. Psala jsem tedy email a bylo mi odpovězeno, že člověk, který schvaluje výplaty k proplacení má dovolenou a musí se prostě počkat na něj. Ale koho to zajímá, že má dovolenou?

Nad chudou večeří, kterou jsem si ještě mohla dovolit, jsem se rozbrečela. Celý měsíc jsem chodila do práce a nakonec nedostanu ani korunu. Na začátku září jsem už hledala jiné možnosti, jak se bránit a už jsem se chtěla obrátit na příslusné úřady. Když mě ráno probudil telefonát, že si mám pro mzdu dojít na pobočku. Opět jsem cítila ty nekalé věci, které se ve firmě běžně praktikují.

Byla jsem blbá, měla jsem jim říct, že nemám čas, nebo že už nežiji ve městě a že mi to mají poslat na účet. Dorazila jsem na pobočku, zavřeli mě do kanceláře se šéfem a začali. Nabídli mi, že mi dají z mé původní mzdy pouze 5.000. Když jsem chtěla toto odmítnout, aby mi zaplatili, co mi skutečně dluží, začali mi vyhrožovat, že mi do zápočtového listu dají hrubé porušení pracovní kázně a srážku ze mzdy, takže bych dopadla úplně stejně.

Raději jsem vzala těch 5000 a šla pryč. Poučila jsem se, co se vše může stát a jak s váma mohou pěkně vytřít podlahu.

Po tom, co mi neproplatili ani těch pár dní v sprnu jsem tyto praktiky nahlásila na úřadě. Moje malá pomsta za to, že se ke mě chovali jako k odpadu, který celý měsíc může jíst omítku, díky jejich super platu!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 D D | Web | 27. června 2017 v 15:45 | Reagovat

Sice nejsem účetní, ale prošel jsem si také hodně špatnými pracemi a z poslední jsem si odnesl zdravotní problémy. I když je to těžké a spousta zaměstnavatelů by potřebovala nakopat do zadku, udělala jsi podle mě správně. Za dvanáctku měsíčně problémy s FÚ rozhodně nestojí. A věř, že by to firma s chutí hodila na tebe, když už si zmrzdi dovolili ti vyhrožovat. Minimálně bych jim udělal všude špatnou reklamu, když už nic.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 27. června 2017 v 16:07 | Reagovat

Jo, účetnictví, tam lze být velice kreativní. Taky mám obchodku, v oboru jsem sice nezůstala, ale trošku vidím do mzdového účetnictví v jedné společnosti a taky je to velmi kreativní. Tak to prostě chodí. Je ale dobře, že pokud jsi měla strach to dělat, že jsi odešla. Pokud by totiž pak přišla nějaká kontrola, někdo jako ty, kdo není stavěný na podvody, by to odnesl nejvíc. Ale škoda, žes taky neměla žaludek na vyhrožování z tvé strany. Kdo ví jak by to dopadlo,kdybys jim řekla, že tu mzdu můžeš vymáhat soudně a vykecat do žaloby veškeré důvody, proč jsi odešla.

3 Eliss Eliss | Web | 27. června 2017 v 16:15 | Reagovat

Tak ti se teda chovají hrozně :-( Ještě že jsi odešla, a co ti provedli nakonec, k tomu ani nemám slov :-(

4 Lina Lina | Web | 27. června 2017 v 16:26 | Reagovat

[2]: Díky všem za podporu, bohužel na výhrůžky z mé strany opravdu nemám žaludek. Nahlásila jsem ale jejich čachry s DPH na úřad. Jak to dopadlo, netuším, podala jsem to anonymně :) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama