Edgar Allan Poe: Jeho život byl velkou osobní tragédií

14. června 2017 v 10:49 | Lina |  Deníček Liny
Dnes ho známe jako geniálního tvůrce, který předběhl svou dobu a přímo ovlivnil celé generace spisovatelů. Svůj život ale vůbec neprožil šťastně. Zemřel ve věku čtyřiceti let za podivných okolností. Příčiny jeho smrti dosud obestírá rouška tajemství.
Edgar Allan Poe vkročil do zapovězených oblastí literatury stejně, jako se kdysi první pionýři vydávali do neprobádaných území Severní Ameriky. Ve svých dílech si liboval v hrůze, krutosti a ve vrozené perverzitě lidské povahy. Vydobyl si tím nesmrtelnost a uznání, přesto by si s ním nikdo z nás nevyměnil jediný den svého života. Prokletí básníci ho posmrtně přijali mezi sebe a na celém světě není snad nikdo, kdo by neznal jeho báseň Havran nebo nečetl alespoň jednu z jeho povídek. Nejenom že vytvořil zcela nové literární obory hororu a detektivky, dokázal je ale i završit natolik, že se již nikomu z celého zástupu jeho pokračovatelů nepodařilo vytvořit žádný nový typ zápletky.
Jeho portréty nenormálních, sebedestruktivních osobností ovlivnily Dostojevského, jeho hrdina se stal předobrazem Sherlocka Holmese a jeho dobrodružné příběhy našly odezvu v tvorbě Julese Verna. Samotný Poe se potácel od jedné osobní tragédie ke druhé, přesto nepřestával chrlit svá originální díla, v nichž objevoval netušené možnosti literárního vyjádření. Celý svůj život se pohyboval na hranici bídy, dnes se za jednotlivé výtisky jeho děl platí desetitisíce dolarů. Ani nejhrůznější okamžiky jeho hororů nemohou vypovědět o skutečné tragédii jeho života. O mnohých momentech jeho tvorby se dá říci, že mají terapeutický rozměr, a tak možná právě těmto osobním tragédiím vděčíme za jeden z nejoriginálnějších úkazů v dějinách literatury.

Životní začátky nebyly radostné

Psal se rok 1824 a návštěvníci malého hřbitůvku v Richmondu mohli sledovat asi patnáctiletého chlapce, černé vlasy mu padaly do čela, pod očima výrazné kruhy a úzké bezbarvé rty se neslyšně pohybovaly. Mladý Edgar Allan Poe zde trávil téměř každé dopoledne. Mírně sehnutý vydržel stát dvě tři hodiny nad hrobem Heleny Stannardové. Chlapec se do Heleny zamiloval ihned, jak ji spatřil. Vůbec mu nevadilo, že je o třicet let starší a že je matkou jeho spolužáka. Zamiloval se do ní a snil o tom, že v den oslavy svých osmnáctých narozenin vstoupí do domu své vyvolené, aby ji požádal o ruku. V té době měl už být podle svých představ slavným a uznávaným básníkem a plavovlasá Helena se mu měla vrhnout kolem krku. Fantazírování přerušila neúprosná smrt. Tento sen se mu rozplynul stejně jako i mnoho dalších nadějí v jeho životě.
Svým přátelům se svěřil: "Srdce se mi roztrhlo na tisíce kousků a zbylo jen jedno nekonečné prázdno." Počátek životního příběhu E. A. Poea nebyl příliš šťastný. Jeho otec byl špatný herec, kterého vyhodili z divadla pro časté opilství. Ihned po narození svého syna zmizel nejen z dosahu literárních historiků, ale i své ženy. Edgarova matka, celkem oblíbená herečka z anglické rodiny, zemřela roku 1811 na nemoc chudých - tuberkulózu. Tříletého chlapce se ujal zámožný obchodník a intelektuál pan Allan se svojí manželkou. Překřtili ho na Edgara Allana. Od té doby bylo jeho dětství šťastné. Patřil k dobře oblečeným dětem v dobrých školách. Edgar nezůstával svým rodičům nic dlužen a odměňoval se jim úspěchy ve škole.
Své spolužáky převyšoval nejen svou hlubokou znalostí literatury a historie, ale i tělesnou zdatností. Tohle idylické období však netrvalo dlouho. Nevlastní otec brzy utrpěl značné obchodní ztráty, a když Edgar Allan Poe nastoupil na univerzitu, nebyl už zdaleka tak dobře finančně vybaven. Tato skutečnost mu ovšem nebránila v tom, aby hned při zápisu neprohrál několik stovek dolarů v kartách a zbytek své finanční hotovosti nepropil s kamarády při "seznamovacích večírcích". Konečný účet za krátký čas jeho univerzitních úspěchů, osobních soubojů, pitek a hraní karet čítal dva tisíce dolarů dluhu. Jako ztroskotaný student odešel do Bostonu, kde vydal své první verše. Na knize ale nevydělal ani cent, dnes se za ni platí desetitisíce dolarů.

Nejlépe se pochválíte sám

Jelikož se Poeovi nedařilo prorazit mezi literární smetánku, vymyslel si svůj vlastní neexistující Folio Club. Jeho členové se snažili o "zničení literatury, podkopání tisku a svrhnutí vlády Jmen a Zájmen". Pod zástěrkou různých autorů Poe ironicky zesměšňoval své literární nepřátele, kteří napadali jeho básně. Tímto způsobem vznikly první povídky. Po několika neúspěšných pokusech vyhrály povídky Folio Clubu soutěž vyhlášenou redakcí baltimorského deníku. Rukopis nalezený v lahvi, strhující drama lodi, jež se řítí do záhuby, získalo první cenu. Neúspěšný básník se postupně změnil v úspěšného vypravěče. Z povídek se během několika málo let stal základní stavební kámen zcela nového a oblíbeného literárního žánru - hororu.
Mistrovství Poea spočívá především ve skvělém vykreslení psychologie postav a ve zcela mimořádném smyslu pro hrůzný detail. Přišel totiž na to, že drobný lidský detail je děsivější než kosmická zkáza. Tímto způsobem vznikla povídka Jáma a kyvadlo, ze které se stal světoznámý horor o sadismu středověké inkvizice, nebo povídka Zrádné srdce, analýza myšlení vraha, který se stane obětí vlastního svědomí. V té době Poe vyslovil jednu ze svých základních teoretických vět: "Tvořit znamená pečlivě, trpělivě a s porozuměním kombinovat." Nad jeho nejlepší básní, Havranem, žasne už několikátá generace čtenářů. V souvislosti s Havranem se projevil Poeův obchodnický duch.
Báseň nejdříve otiskl anonymně, ihned ale vypsal soutěž o uhodnutí autora. Báseň vyvolala obrovský rozruch. Jméno autora se rozletělo po celých Státech. Ani tento úspěch neměl dlouhého trvání. Jeho nepřátelé se na něho vrhli a nakonec sklidil víc ostudy než literární slávy. Poeův neutěšený profesionální život je úzce svázán s jeho tragickým osobním životem. V roce 1836 se oženil se svou čtrnáctiletou vzdálenou příbuznou Virginií Climmovou. Bylo to spíš manželství vzájemné ochrany než vzájemné vášně. Přesto měl Poe několik důvodů ke spokojenosti. Z pravidelného platu redaktora zaplatil své dluhy, zbylo mu dost peněz na domácnost a ještě si mohl dovolit koupit Virginii harfu. Sám toho mnoho nepotřeboval - ani alkohol...

Rána osudu

V lednu 1842 seděla u Poeova stolu šťastná rodina. Služka nosila na stůl. Virginie hrála na harfu a zpívala. (Virginie je podle mnohých předobrazem Eleonory nebo Ligeiai - hrdinek Poeovy poezie.) Náhle se její hlas zlomil, přestala zpívat a z úst jí vytryskla krev. Dva týdny se svíjela ve smrtelných křečích, poté se její stav stabilizoval. Tyto dva týdny se však vracely příštích pět let. Poe se opět ocitl v zajetí svých démonů. Bděl u lůžka a těžce pil. Postupně se změnil v nervózního a bezútěšného opatrovníka nemocné. V těžké finanční situaci psal, seč mu síly stačily, a obával se šílenství. Dokonce i v období celonárodního úspěchu povídky Zlatý brouk se ve filadelfských literárních kruzích proslýchalo, že je na nejlepší cestě k zničení morálnímu, fyzickému a intelektuálnímu. Střízlivý byl jemný a rozvážný. V opilosti sršel nenávistí. A pil stále častěji.
Jednou ho do redakce donesli náhodní pocestní, jindy se rozhodl zdemolovat tvář jednoho ze svých oponentů. Virginiina nemoc postupovala a s Poem to šlo z kopce. V lednu 1847 Virginie zemřela. První měsíce po její smrti žil Poe v naprosté depresi. Svým pečovatelkám utíkal na Virginiin hrob, kde apaticky vysedával. Ještě jednou se mu blýsklo na lepší časy. V roce 1849 ho rodné město vítalo jako slavného syna. Poe se však uvítací recepce nemůže zúčastnit, protože jeho oděv je příliš ošuntělý. Právě se nacházel ve čtyřicátém roce svého života. Poslední noc, kdy ho jeho přátelé viděli živého, se dobře bavil. Všechny udivovalo, že ani nepil. Nad ránem odešel a odnesl si s sebou klobouk z palmového listí a hůl hostitele. Šest dní poté bylo v Baltimoru nalezeno individuum s palmovým kloboukem a vycházkovou hůlkou, jak leží v bezvědomí před hospodou. Čtyři dny se střídaly blouznivé stavy s hlubokým bezvědomím. Edgar Allan Poe zemřel 7. října v pět hodin ráno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama